Jak wybrać dobry inhalator
Kiedy decydujemy się na zakup inhalatora, zaczynamy szukać informacji na temat jaki on powinien być, jakie parametry powinien sobą prezentować, aby nasza inhalacja była efektywna? Postaramy się przybliżyć co jest istotne w procesie inhalacji, na które aspekty/parametry należy zwrócić uwagę, aby inhalacja była skuteczna.
Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy inhalator którego chcemy używać ma służyć tylko do inhalacji sola fizjologiczną/mukolitykami, czy chcemy podawać w nim również leki (sterydy, antybiotyki). Tutaj pojawia się wybór między inhalatorem ultradźwiękowym który służy do podawania w zasadzie soli i mukolityków, a inhalatorem pneumatyczno-tłokowym – w którym możemy podać szerokie spektrum leków – do soli fizjologicznej włącznie.
Na które aspekty powinniśmy zwrócić uwagę dokonując zakupu inhalatora?
Ważnym elementem jest - czy podane parametry są zgodnie z polską normą jeśli - nie wiarygodnośc ich może może być niewielka.
- Wielkość wytwarzanych przez urządzenie cząsteczek. Od wielkości cząsteczki zależy efektywność inhalacji, czyli czy dotrze ona we właściwe miejsce naszego organizmu i tak:
Optymalne cząsteczki w nebulizacji to 0,5 – 5 mikromertów, przy czym:
> 8 μm – lek trafia do górnych dróg oddechowych np. nos, gardło
5 - 8 μm – lek trafia do tchawicy i dużych oskrzeli
2 - 5 μm – lek trafia do oskrzeli i oskrzelików.
0,5 - 3 μm - lek trafia do pęcherzyków płucnych.
- Głośność kompresora – kompresory są nie są to najcichsze urządzenia, w związku z czym zaleca się, aby poziom głośności kompresora był niższy niż 60 db. będzie wówczas większy komfort inhalacji. Warto również zwrócić uwagę na długość przewodu powietrznego – jeśli będzie długi istnieje możliwość postawienia kompresora w oddali od inhalującego.
-Frakcja resprabilna – jest to procentowy wynik zawartości cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, które są mniejsze niż 5 mikrometra.
- wyposażenie inhalatora (jakie akcesoria wchodzą w skład inhalatora w standardzie, warto zwrócić uwagę na to czy są akcesoria dodatkowe np. dodatkowa maseczka czy ustnik, czy nebulizator służący do oczyszczania nosa i zatok, ważna również jest długość przewodu powietrznego łączącego inhalator z nebulizatorem)
- kompresor- zabawka – często jeśli mamy do wyboru zwykle wyglądający kompresor, a tenże sam o wyglądzie zabawki wybieramy ten który wygląda bardziej „profesjonalnie” - niekoniecznie musi tak być- jeśli parametry „zabawkowo” wyglądającego kompresora są w granicach wyżej opisanych – możemy wybrać przyjaźniejszy dziecku – spełni swoja rolę.