Producenci

Bisfenol A (Bisphenol A) jest problemem globalnym!

Czym jest bisfenol A?

Bisfenol A został odkryty w 1891 roku. W skrócie jego nazwa to: BPA, jego związek chemiczny: dian, 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan. Dość trudna do zrozumienia nazwa, a co się pod nią kryje? BPA to związek słabo rozpuszczalny w wodzie, dobrze rozpuszczalny w roztworach wodorotlenków litowców, acetonie, etanolu, metanolu, eterze dietylowym i bezwodnym kwasie octowym. Tyle z chemii. Do czego stosuje się BPA?

Używa się go do produkcji tworzyw sztucznych, poliestrów, polieterów oraz żywic epoksydowych. W środkach spożywczych i kosmetycznych jest używany jako przeciwutleniacz. Bisfenol A wykorzystuje się w produkcji niektórych przezroczystych wysokojakościowych plastikach (np. butelek do karmienia niemowląt). Jest on również składnikiem żywic wyścielających większość metalowych puszek do przechowywania żywności. Każdego roku w ten sposób zużywane jest 3 mln. ton (!) tego związku. Jaki wpływ ma bisfenol A na nasz organizm?

Najnowsze badania naukowe dowiodły, iż efektem działania bisfenolu A jest otyłość. Ze względu na swoją budowę cząsteczkową reaguje on z receptorami estrogenu (odpowiedzialnego m. in. za gospodarkę lipidową, czyli tłuszczową organizmu). Początkowo był używany w medycynie do leczenia zaburzeń hormonalnych. Jednak po 20 latach od odkrycia bisfenolu A chemicy odkryli iż można go stosować do produkcji tworzyw sztucznych. Badaniami nad wpływem bisfenolu A zajmuje się amerykański biolog Fred vam Saal (profesor nauk biologicznych z University of Missouri-Columbia w Stanach Zjednoczonych odkrył, że obecny w tworzywach sztucznych bisfenol A może zakłócać metabolizm ludzkiego organizmu) zauważył on, że BPA jest silnie reaktywnym związkiem i łączy się z innymi związkami chemicznymi. "Jeśli przyłączą się do niego np. 4 atomy chloru, powstają PCB, czyli bifenyle polichlorowane. Tego związku używano kiedyś jako środka przeciwpalnego w produkcji układów elektrycznych i transformatorów. Choć początkowo uznawano go za bezpieczny, dziś uważa się PCB za wyjątkowo toksyczny, szkodliwy nawet w małych dawkach."

Komu może szkodzić BPA?

Bisfenol A jest szczególnie toksyczny dla kobiet w ciąży oraz niemowląt. Niestety najbardziej zgubny wpływ tego związku wykazano na potomstwo. BPA może powodować nadpobudliwość, niedorozwój mózgu oraz skłonność do rozwijania się nowotworów.

Zakazany związek - bisfenol A?

Do tej pory używanie BPAzostało zakazane w Korei, Japonii, Kanadzie i niektórych stanach USA np. w Kalifornii. Powoli zakaz obejmuje całe Stany Zjednoczone. Niektóre kraje europejskie również zaczynają wprowadzać ten zakaz. Jednakże w Polsce decyzję o zaprzestaniu używania BPA póki co, musimy podejmować sami i świadomie wybierać kupowane produkty.

Jak rozpoznać produkty bezpieczne?

Każdy produkt niezawierający BPA jest opatrzony napisem "bisphenol A free". Taki napis powinien się znaleźć w widocznym miejscu na pudełku, często jest również umieszczany na samym produkcie. W naszej ofercie znajdują się butelki dla niemowląt, niezawierające bisfenolu A - są to butelki Mebby Gentlefeed a także inne produkty do karmienia firmy Mebby.

Zobacz badania kliniczne na temat bisfenolu A www.babystoxicbottle.org

Czytaj więcej w artykule Dziennika - "Toksyny w niemowlęcej butelce", FRED VAM SAAL* *Frederick vam Saal, profesor nauk biologicznych




NAPISZ DO NAS
Nie wiesz jaki produkt będzie najlepszy dla ciebie ?

Masz pytania, a może problem z zamówieniem ?

Zadzwoń! Odpowiemy na twoje pytania.

Tel. +48 791 115 911